Seminarium pt. "Maseczki jako środek ochrony osobistej w wirusowych infekcjach dróg oddechowych" poświęcone było omówieniu aktualnego stanu wiedzy naukowej związanej z noszeniem maseczek (chirurgicznych, oddechowych i materiałowych) jako forma zabezpieczenia przed zarażeniem wirusami.
Przedstawione prace opisywały zarówno badania w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych jak i badania wśród populacji zarówno w warunkach szpitalnych jak i domowych. Szczególną uwagę zwrócono na wyniki randomizowanych badań kontrolnych, które w środowisku medycznym uważane są za badania o największej wiarygodności. Przedstawiono również konsekwencje wynikające z długotrwałego noszenia maseczek dotyczące zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Na podstawie zaprezentowanych wyników badań naukowych potwierdzono filtrację (zmniejszenie liczby wirusów, które mogą się dostać do układu oddechowego) na poziomie laboratoryjnym, ale badania prowadzone w populacji pokazują brak statystycznie istotniej korelacji pomiędzy zachorowaniami na wirusowe infekcje dróg oddechowych a noszeniem maseczek niezależnie od ich typu.
Podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie o przyczyny skuteczności maseczek w warunkach rzeczywistych, analizując sposób zarażania się wirusowymi infekcjami dróg oddechowych (minimalna dawka zakaźna), właściwości maseczek oraz zachowanie ludzi w czasie noszenia maseczek.